Útesy poloostrova Sao Lorenco
Madeira

Po útesech na nejvýchodnější bod Madeiry São Lourenço

Ať už se na nejvýchodnější bod Madeiry São Lourenço vydáte na východ slunce nebo jen na odpolední výlet, nebudete litovat. Trasa, která nezabere déle jak 3 hodiny pohodové chůze, vám totiž nabídne překrásné pohledy na divoké útesy, okolní oceán i celé jihovýchodní pobřeží Madeiry. A když se vám poštěstí, uvidíte i nejvyšší vrcholky ostrova. Kdy se na poloostrov São Lourenço vydat a co si na cestu přibalit, vám prozradím v dalším článku o výletech z Madeiry.

Co se v článku dozvíte:

Divoké útesy hned za městem

Jedinečná krajinná scenérie jako vystřižená z pohlednice, barvené květiny lemující úzkou pěšinu, divoké vlny okolního oceánu narážející do ostrých skal poloostrova či rozmanité výhledy na jihovýchodní pobřeží Madeiry – i to jsou zážitky, které se mi vybaví, když si vzpomenu na náš výlet na nejvýchodnější bod Madeiry Ponta de São Lourenço. A můžu vám slíbit, že to místo vás okouzlí na první pohled. Pokud vám bude přát počasí, bude to, troufám si říct, jeden z nejkrásnějších treků na Madeiře. Tedy jestliže si přivstanete a na cestu se vydáte už brzy ráno, nejpozději kolem sedmé hodiny, kdy se místní parkoviště ještě nehemží zájezdy turistů.

Výhledy z Ponta de São Lourenço
Trasa nabízí výhledy na barevné útesy a jihovýchodní pobřeží Madeiry.

Kdy se na poloostrov vydat

Když si přivstanete, nejenom, že se nebudete muset vyhýbat protijdoucím turistům na úzkých stezkách, ale po útesech půjdete téměř sami a budete si zde tak v klidu moci užít východ slunce. Aneb ranní ptáče, dál doskáče, což na tomhle madeirském poloostrově platí dvojnásob. Krátká vzdálenost z hlavního města Funchal (asi 22 km) a bezplatné parkoviště přímo na začátku stezky dělá toto místo sice snadno dostupné, bohužel však i často vyhledávané turisty přijíždějící zájezdovými autobusy. Tím se ale nenechte odradit – ne všichni zvládnou dojít až na konečný vrchol stezky a jak jsem psala, vyrazíte-li včas, turisty potkáte až na konci při zpáteční cestě.

Útesy ostrova Madeira
Výhledy na útesy kolem stezky
Východ slunce na madeirském poloostrově
Východ slunce na poloostrově bez turistů

Písčité útesy překvapí barevnou flórou

Celý poloostrov Ponta de São Lourenço je tvořený různými druhy hornin, což vytváří jedinečnou podívanou na okolní barevně žíhané skály a mohutné útesy, o které se rozbíjí divoké vlny Atlantského oceánu. Navzdory své malé velikosti má Ponta de São Lourenço také výjimečně bohatou flóru. Roste zde mnoho endemických druhů rostlin, které vytváří barevné koberce okolo pěšiny. Zkrátka radost pohledět (a vyfotit 🙂 ).

Flóra na Madeiře
Květena s výhledy na poloostrov
Květena na Madiře
Na písčitých útesech rostou i barevné trvalky

Trasa není náročná, ale zapotíte se

Terén celé trasy je zvlněný, chvíli tak půjdete po rovince, chvílemi nahoru přes kamenné schody. Všeobecně není celý trek nijak náročný, občas se jen budete muset přidržet pomocných lanových zábradlí a do kopce se trochu zapotíte. Hlavně na posledním stoupání na vrchol Pico do Furado, který vás ale odmění nádhernými výhledy. A to jak na celý poloostrov, kterým jste prošli, tak i na protější ostrov Ilhéu da Cevada, na nějž se ale z poloostrova pěšky už nedostanete. Nejvýchodnější místo Madeiry je svou polohou i logicky jedním z nejlepších míst, kde pozorovat východ slunce.

Trasa tam a zpět (parkoviště Baia D’Abra – nejvýchodnější bod Pico do Furado a zpět): cca 7,2 km

Nocoviště lepší než místní bar

Při zpáteční cestě se můžete občerstvit v místním baru Casa do sardinha nature spot café, který se nachází hned pod posledním stoupáním na Pico do Furado. Bar nabízí příjemné posezení obklopené palmami, bohužel si ale připlatíte za použití toalety (a to i při objednání drinku). Nemile vás také můžou zaskočit oproti cenám ve městě vyšší ceny občerstvení, které se dozvíte až při placení, a pozdější otevírací doba (otevřeno bývá až od 11 hodin, časy se dle webu navíc každý den liší).

Jestli-že si nepotrpíte na čerstvou kávu nebo drink od baristy, přibalte si raději vlastní svačinu, kterou si se stejně hezkými výhledy můžete vychutnat na nedalekém odpočívadle. Zde dokonce najdete i prostor pro stanování obehnaný kameny proti větru. Hned vedle je pak dřevěná pergola, která v sezóně nejspíš slouží pro místní kajakáře. Když tu ale nikdo nebude, do pergoly si můžete sednout a schovat se tu před silným větrem.

Nejvýchodnější bod Madeiry
Nejvýchodnější bod Madeiry
Pico do Furado - nejvyšší hora poloostrova Sao do Lorenco
Vrchol Pico do Furado, pod kterým se nachází malý bar

Zajímavosti místa, aneb věděli jste, že…

  • Trasa vede po útesech u otevřeného oceánu, počítejte zde proto se silnějším větrem a přizpůsobte tomu i vaše oblečení (např. nezapomeňte na větrovku, čepici i rukavice).
  • Nejvyšší hora poloostrova Pico do Furado má pouhých 436 metrů nad mořem. Nabízí ale nádherné výhledy na okolní Atlantský oceán či okolní ostrovy.
  • Poloostrov Ponta de São Lourenço je populární turistickou atrakcí nejen kvůli své poloze a přízvisku „nejvýchodnější místo Madeiry“, ale i díky své divočině, útesům, skalním útvarům a skalnatým plážím.
  • Pláže pod skalnatými útesy jsou také oblíbeným místem pro rybáře, kteří zde najdou mnoho druhů ryb, jako jsou tuňáci, žraloci a chobotnice.
  • V minulosti se poloostrov využíval jako strážní stanice pro detekci nepřátelských lodí a ochranu ostrova Madeira před piráty a útoky nepřátel. V současnosti na nejvýchodněji položeném ostrově Ponta de São Lourenço najdete kapli a maják, který slouží jako navigační bod pro lodě.
Trasa po útesech poloostrova São Lourenço
Trasa po útesech poloostrova São Lourenço

Tipy na další výlet

Chystáte se na Madeiru a hledáte TOP místa, která nesmíte minout? Co takhle navštívit nejkrásnější vodopád u levády 25 Fontes nebo sledovat východ slunce z vrcholu Pico do Arieiro.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *